Kanser Savaşçıları Derneği
musteri-kanser
Kanser Savaşçıları, hastalığı yenenlerin, bu mücadeleye yeni başlayanlara deneyimlerini aktarabildiği bir platform. Gönüllüler, kanseri yenmek için sadece tanı alanların mücadelesinin yetmeyeceğini, onlara destek olmanın toplumsal bir sorumluluk olduğunu vurguluyor.
Herşey 2011 senesinde sağlık gazetecisi Aslı Ortakmaç ile Hematoloji uzmanı Prof. Dr. Mustafa Çetiner’in kanser hastaları ve yakınları için sivil bir inisiyatif kurmak üzere bir araya gelmesiyle başladı. Aslı Ortakmaç, onkoloji konusunda haberler hazırlarken, Türkiye’deki hastaların bir şekilde her türlü teknoloji ve tedaviye ulaşabildiğini, ancak hastalığın sosyo-psikolojik kısmında kendilerini yalnız hissettiklerini gözlemliyordu.
Aynı günlerde Mustafa Çetiner de hastalarından hep benzer yakınmalar işitiyordu: “Bunu daha önce deneyimleyen var mı?” “Hastalığımla ilgili bir destek grubuna katılabilir miyim?” Kanser Savaşçıları işte böyle bir ortak paydadan hareketle hayata geçirildi. Bugün sivil inisiyatif sayesinde tanı ve tedavi sürecini atlatanlarla yol arkadaşları,..

 

Çocuk Kanserleri Sevgi ve Dayanışma Derneği
coksev-basindan
İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Pediatrik Onkoloji Bilim Dalı’nda yıllarca hizmet veren çocuk onkologları olarak, hergün çocukların ve ailelerin tedavide ve sosyal hayatlarında yaşadığı maddi ve manevi zorlukları gördük. Onlara çeşitli gönüllü kişi ve kuruluşlar vasıtasıyla yardımcı olmaya çalıştık. Bu sırada hastanemize gelip çocuklarımıza moral veren gönüllü dostlarımız, artık bizlerinde bir dernek çatısında toplanarak daha verimli desteklerde bulunabileceğimiz konusunda bizi harekete geçirdi. Böylece 13.06.2001 tarihinde konunun uzmanları, gönüllü dostlarımız, kanserli çocuklarımızın ebeveyinleri ve değerli, sanatçılarımızla ÇOKSEV Derneği kuruldu. Çocuklarımız için dürüstçe ve tüm enerjimizle çalışmaktayız.
Bu acıyı yaşayan, yaşananlara çok yakından tanık olan, çaresizlikleri görüp de, yokluklar nedeni ile gerekeni yapamayan konu uzmanlarının, başkasının yavrusuna gönülden anne-baba-kardeş duygusu taşıyan insanların, kurdukları bir dernektir.